Tomáš /ZU/
Tomáš /ZU/ Sekce Zvláštní uvedení

Vítěz Mental Power Prague Film Festivalu 2017

Středa 2.8.|20:30|LETNÍ KINO CINESTAR

Krátkometrážní filmy|2016|Česko|6 min.

Režie: Markéta Novotná, Petr Kalkus, Štěpán Novotný

Hrají: Tomáš Rybička, hlas Tomášovi půjčil Václav Neužil

Před slavnostní předpremiérou filmu Po strništi bos uvede představitelka maminky jeho hlavního dětského hrdiny, herečka Tereza Voříšková, krátký film Tomáš, který se stal nejlepším filmem Mental Power Prague Film Festivalu 2017,  jehož je Tereza spoluorganizátorkou a patronkou. Vstup od 19:45.

 

Hlavní myšlenkou tohoto unikátního filmového festivalu je vytvořit podmínky pro uměleckou seberealizaci lidí s postižením a podílet se tak na jejich duševním rozvoji. Festival maže hranice, které by jinak stály handicapovaným v cestě do světa aktivní umělecké činnosti. Vymezuje zcela ojedinělý nový prostor pro vlastní vyjádření. Přivádí postižené (ne)herce před filmovou kameru, na stříbrné plátno a odtud na červený koberec. Slavnostní chvíle poté vrcholí nominacemi, předáním cen za promítané filmy a autogramiádou. Festival tím dosahuje společenské integrace postižených a to způsobem, který nemá ve světě obdoby.

 

Tomášovi, hlavnímu protagonistovi stejnojmenného krátkého filmu, je 31 let a žije v "domově pod hradem Žampach", kde film vznikl.

Má obdivuhodnou povahu, veliký smysl pro humor, adrenalin v krvi a hluboké sociální cítění s ostatními lidmi.
Nemůže chodit a mluvit, se svým hendikepem ale kreativně pracuje, s nadhledem, někdy až téměř tvrdohlavě, hledá i malé kroky k tomu, aby se v životě mohl realizovat a svůj život smysluplně žít. S Tomovými motorickými (ne)možnostmi je každá akce fyzicky náročné dílo, i malba obrazu štětcem upevněným v čelence na hlavě je adrenalinový zážitek.
Námět filmu neplánovaně přišel sám. Po jednom obyčejném vyprávění o nočních snech se začaly objevovat paralely, které prožíváme všichni nehledě na kondici, ve které se v tomto životě nacházíme. Provedení se pak nabídlo samo, tak, jak to Tomáš  umí a miluje, tedy výtvarně a hodně barevně. 
 

 

Trailer